Stropné ventilátory - popis - vlastnosti

 

Popis a výhody stropného ventilátora

 


Je užitočný  v lete ale i v zimnom vykurovacom období, kedy použiím spätného chodu neustále mieša vrstvu teplého a studeného vzduchu a tým znižuje náklady na vykurovanie.

Ak zvažujete kúpu nového osvetlenia, riešením je stropný ventilátor s osvetlením.

Vhodný pre alergikov, pre ktorých je pobyt v prehriatych miestnostiach počas letných mesiacov doslova utrpením.

Neustálou cirkuláciou vzduchu zabraňuje tvorbe plesní na stenách, odháňa dotieravý hmyz.

Komfortná obsluha ventilátora použitím diaľkového ovládania.

Stropný ventilátor v podstate nevyžaduje údržbu.

Stropné ventilátory sú čoraz viac  považované za užitočný doplnok vybavenia domácností, úradov, reštaurácií, hotelových izieb a iných priestorov hlavne počas horúcich letných dní, keď nás trápi neznesiteľné teplo bez pohybu vzduchu.

Globálne otepľovanie má za následok zvyšovanie jednak počtu týchto horúcich dní, ale aj zvyšovanie priemerných denných teplôt aj v našom tzv. „miernom“ klimatickom pásme. Neznesiteľnej teplote sa bránime najčastejšie klimatizáciou. Avšak paradoxne práve masové používanie klimatizácie prispieva k ďalšiemu otepľovaniu, pretože vonkajšie klimatizačné jednotky priamo zohrievajú ovzdušie a spotrebovávajú dosť značné množstvo elektrickej energie, ktorá sa musí vyrobiť najčastejšie nie práve ekologickým spôsobom.

Ventilácia akýmkoľvek ventilátorom asi nie je schopná úplne nahradiť klimatizáciu, avšak vhodne zvolený ventilačný systém, alebo niekedy iba dobre zvolený ventilátor môže doplniť a za istých okolností aj nahradiť klimatizáciu.

Klimatizácia má pritom niekoľko nepríjemných až tienistých stránok a to nielen z energetického hľadiska, ale aj zo zdravotného. Chladenie miestností na teplotu blízku cca 20° C, keď vonkajšia teplota je nad 30st.C má za následok tak veľký teplotný šok pre organizmus človeka, že môže spôsobiť nádchu u slabších jedincov vyvolať srdcovo-cievne obtiaže.

Na boj s vysokými teplotami netreba hneď preto nasadzovať zbrane najtvrdšieho kalibru a pritom môžeme ušetriť nemalé obstarávacie aj prevádzkové náklady. Klimatizácia je totiž pomerne drahá záležitosť, zvlášť keď musíme do nákladov započítať nie práve najjednoduchšiu montáž / prívod el. energie, odvod kondenzovanej vody, prepojenie medzi jednotkami......./ a pravidelnú údržbu. Ak sa preto rozhodnete vyskúšať nenáročnú ventiláciu majte na pamäti, že nie každá ventilácia Vám bude prinášať pohodu a uspokojenie. Stolné a stojanové ventilátory nie sú práve najšťastnejším riešením. Existuje totiž hneď niekoľko výhod použitia stropného ventilátora v porovnaní so stolným resp. stojanovým:

- umiestnenie na strope je najvýhodnejšie nielen z hľadiska dokonalého miešania vzduchu , ale aj z hľadiska úspory priestoru.

- najčastejšie prevedenie stropných ventilátorov je s osvetlením čiže luster s ventilátorom.

Montáž stropného ventilátora je jednoduchá, podobná montáži  lustra. priložený manuál v jednotlivých krokoch opisuje postup montáže.

- stropný ventilátor má takisto revezný /spätný/ chod, pričom v oboch prípadoch dokonalým miešaním vzduchu ušetríme energiu na vykurovanie resp. na chladenie. Smer otáčania nastavujeme v smere hodinových ručičiek v zime a proti smeru hodinových ručičiek v lete. Nastavenie v zime umožní cirkuláciu teplého vzduchu ktorý sa zhromažďuje v horných častiach miestnosti pri strope. Miešanie spôsobí zvýšenie tepelnej pohody o 2-3 stupne.

Letné nastavenie zlepšuje pocit „ chladu“ dokonca až o osem stupňov.

Vlastná spotreba energie ventilátora je pritom veľmi nízka – príkon menej ako 30W pri najnižších otáčkach.

- tri rýchlosti otáčania a vypínač osvetlenia sú u všetkých ponúkaných typoch samozrejmosťou. Ak by účinnosť ventilácie mohla byť zhoršená vysokým stropom /nad 3m/ ponúkame predlžovacie tyče v rôznych dĺžkach a v rôznych prevedeniach.

- u všetkých typov stropných ventilátorov je možnosť diaľkového ovládania.
Ako doplnok ho možno dokúpiť ku všetkým typom, u niektorých typov je zahrnuté diaľkové ovládanie priamo v cene výrobku.

- u viacerých typov stropných ventilátorov sú ponúkané 2 varianty sfarbenia, stačí pri montáži otočiť lopatky o 180 stupňov.
Táto možnosť je v takisto zobrazená v popise jednotlivých ventilátorov.